Language: PLENDEHU

Jarmark średniowieczny „Tędy król niejeden jeździł...”

„Tędy król niejeden jeździł” to próba odtworzenia rzeczywistości jarmarków, jakie odbywały się w Tarnowie w czasach Spycimira Leliwity czy Jana Tarnowskiego. Bez wątpienia miasto pełne było nie tylko kupców gotowych do transakcji, ale wewnątrz miejskich murów pojawiali się plujący ogniem kuglarze, akrobaci, teatrzyki a także lokalni, drobni handlarze próbujący zarobić nieco przy okazji czasu dla miasta niecodziennego.

9 czerwca na tarnowskim Rynku zagoszczą liczne grupy rekonstrukcji historycznej. Można będzie zobaczyć starcia ciężko i lekkozbrojnych rycerzy, poznać zasady życia rycerskiego, sposób użycia oręża oraz uzbrojenia ochronnego a także być może wziąć udział w pojedynku i przeżyć to co w czasach średniowiecznych i nowożytnych stanowiło, szczególnie dla dobrze urodzonych mężczyzn, chleb codzienny. Podczas jarmarku zaprezentują się także puszkarze, którzy zaprezentują swój kunszt podczas pokazów najdawniejszej broni palnej, jaka pojawiła się na polach bitew piętnastowiecznej Europy.

Z pewnością, nie mniej ciekawą atrakcją będzie całodzienny pokaz rzemiosł tradycyjnych w wykonaniu odtwórców, którzy z wielką troską, dokładnością, wytrwałością, nie szczędząc czasu i pieniędzy badają niestrudzenie historie technologii rzemiosł, które jeszcze do niedawna były niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Najmłodszych uczestników jarmarku będzie bawić teatr kukiełkowy, nawiązujący treścią i formą do przedstawień organizowanych w średniowiecznych miastach. Repertuar oparty jest na zabytkach piśmiennictwa w warstwie tekstowej, natomiast gra aktorów i strona wizualna na najstarszych opisach i ikonografii.

Wieczorem, wraz z nastaniem zmroku całość wydarzenia zakończy koncert muzyki nawiązującej swoją stylistyką historycznego charakteru wydarzenia.

Jarmark średniowieczny jest zwieńczeniem tarnowskich wydarzeń związanych z realizacją projektu „Jesień średniowiecza-wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno-naukowych”, którego realizacja możliwa jest dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy mają także nadzieję, że przedsięwzięcie „Tędy król niejeden jeździł” wzmocni ofertę turystyczną miasta Tarnowa, prezentując wydarzenia na najbardziej reprezentacyjnym i najpiękniejszym placu w mieście, dla tarnowian skądinąd będzie to także możliwość uczestnictwa w ciekawym wydarzeniu podczas późnowiosennej soboty.

W programie:
„Dzień z życia średniowiecznego miasta" – program pokazów w wykonaniu Grupy samodzielnych rekonstruktorów Cives Glogoviae 1253 z Głogowa.
W ramach programu (od godz. 12 do 20) odbędą się:
- prezentacje pracy grzebieniarza, ślusarza, stolarza oraz praczek i szwaczek,
- pokaz procesu menniczego,
- pokazy pracy geometry, rachmistrza i skryby,
- występ trupy teatralnej (w tym teatrzyk kukiełkowy, oraz inscenizacja mająca na celu pokazanie różnic w podejściu do widowiska teatralnego "sztuki niskiej" - ludycznego teatru jarmarcznego i "sztuki wysokiej" - kręgów zakonnych nastawionych na dramaty liturgiczne),
- prezentacja nauki w szkole parafialnej (nauka staropolskiej modlitwy, czytanie Psalmów, słuchanie Żywotów Świętych, nauka pisania minuskułą karolińską),
- pokaz podstaw medycyny średniowiecznej,
- interwencja średniowiecznego strażnika miejskiego,
- gry i zabawy dla dzieci na placu (w tym bąk z bacikiem, toczenie obręczy, "łapanie szczura"),
- gry planszowe dla dzieci w domu mistrza (młynek dziewięciopolowy, tafla, owce i wilk),
- pokaz średniowiecznego obyczaju kulinarnego,
- pokaz kroju i szycia odzieży średniowiecznej (prezentacja podstawowych typów ubrań, prezentacja rodzajów odzieży spodniej i bielizny, prezentacja sposobu konstruowania, krojenia i szycia ubrań),
- występ misteryjny mieszczan.

Pokazy w wykonaniu Tarnowskiego Bractwa Rycerskiego „Gladii Amici" (od godz. 12 do 20)
- pokaz strojów historycznych,
- inscenizacja pasowania na rycerza
- pokazy walk rycerskich i formacji zbrojnych,
- gry i zabawy dla dzieci,
- prezentacja broni palnej,
- pokaz biffy - średniowiecznej machiny wojennej miotającej kamienne pociski.
- zwada karczemna,
- inscenizacja – Sąd Boży,
- tańce i zabawy w czasach średniowiecza,
- turniej rycerski,
- turniej dla mieszczan tarnowskich
- inscenizacja bitwy

Pokaz wyrobu kolczug nitowanych w wykonaniu Jerzego Sabata

oraz inne atrakcje

O godz. 20.00 rozpocznie się koncert zespołu Pospolite Ruszenie.
Działający od 2009 r. zespół Pospolite Ruszenie to projekt łączący muzyków z dwóch na pozór różnych światów: muzyki dawnej i rocka. Zespół wykonuje fuzję muzyki dawnej w oprawie hardrockowej, wykorzystując klasyczne rockowe instrumentarium, któremu towarzyszą instrumenty dawne. Teksty zespołu to oryginalna poezja staropolska.

Wstęp wolny! Zapraszamy!
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.