Language: PLENDEHU

Europejskie Spotkania Rycerskie

2011-08-14

Muzeum Okręgowe w Tarnowie realizując projekt „Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno naukowych" w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, Działanie 3.3 Instytucje kultury, Schemat B Organizacja imprez kulturalnych o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym oraz ze środków Województwa Małopolskiego pragnie zainteresować mieszkańców Małopolski najbardziej spektakularnym elementem projektu.

 

Europejskie Spotkania Rycerskie w zamiarze organizatorów mają stać się widowiskowym i atrakcyjnym dla widzów przedsięwzięciem, spektaklem historyczno - teatralnym prezentującym grupy fascynatów historii, których wysiłki skupiają się próbach odtworzenia rzeczywistości panującej w Polsce doby Jagiellonów.

Pozostawiając dotychczasową formułę „Międzynarodowego Turnieju o Złoty Warkocz Tarłówny", Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaproponuje dużą zmianę jakościową, która będzie zauważalna dla każdego widza. Grupy rekonstrukcji historycznych występować będą wedle ściśle określonego scenariusza, który będzie zrozumiały, ciekawy a przede wszystkim adekwatny do czasów i wydarzeń mających miejsce w Polsce od XIV do XVI wieku. Dodatkowym założeniem, inaczej niż w latach poprzednich jest przybliżenie obozowiska rycerskiego widzom, możliwość interakcji z wykonawcami. Obok grup bojowych organizatorzy przewidzieli możliwość uczestnictwa grup odtwarzających życie codzienne przełomu epok, dodatkowo swoim kunsztem popisywać się będą liczni rzemieślnicy, prezentujący mistrzowskie wytwory rękodzieła.

Warto przypomnieć, że turnieje rycerskie wykształciły się w ramach ewolucji kultury rycerskiej, były formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. Polegały na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane były często na dworach królewskich i książęcych.

Sama nazwa turnieju pojawiła się w już w 1066 roku w jednej z kronik. Od momentu powstania turnieje najszybciej zyskały popularność we Francji, Flandrii, Niderlandach i Anglii. Nieco później, w pierwszej połowie XIII wieku dotarły do Niemiec.

W Polsce propagatorami nowego zjawiska, podobnie jak innych sfer zachodniej kultury rycerskiej stali się Piastowie śląscy – pierwszy turniej zorganizował w 1243 we Lwówku Śląskim Bolesław Rogatka, pierworodny syn Henryka Pobożnego. Spośród Piastów Śląskich powszechnie znany z zamiłowania do walki w szrankach był Henryk IV Probus.

Turniej był swoistym „wentylem bezpieczeństwa" dla ambitnych, żądnych władzy i zwycięstw rycerzy. Symulowane walki dawały rycerstwu zajęcie, kanalizowały ich energię i agresję. Lepiej było dla księcia czy króla organizować turnieje rycerskie, niż prowadzić kosztowne i ryzykowne wojny.

Impreza odbędzie się na terenie Zamku w Dębnie.

Planowany termin Europejskich Spotkań Rycerskich: 18 września 2011 roku (termin rezerwowy 25 września).

Godz.12.00-20.00

Ceny biletów wstępu na Europejskie Spotkania Rycerskie: bilet normalny 8 zł, bilet ulgowy 4 zł

Projekt "Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego.
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.