Language: PLENDEHU

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na „Europejskie Spotkania Rycerskie"

2011-09-12

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na „Europejskie Spotkania Rycerskie"

 

„Europejskie Spotkania Rycerskie" są realizowane w ramach projektu Jesień Średniowiecza Wiosna Renesansu cykl wydarzeń kulturalno-naukowych, finansowanych w ramach Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2007-2011, współfinansowanego ze środków województwa małopolskiego.

Wydarzenie odbywać się będzie 18 września 2011 r. na Zamku w Dębnie, w godzinach 12-20.

Zapraszamy na niepowtarzalne pokazy walk konnych i pieszych średniowiecznego rycer­stwa i wojsk zaciężnych, uświetnione kano­nadą artylerii, pokazy historycznych rze­miosł oraz zabawy kuglarzy i muzykantów.

Dynamiczną akcję, przykuwającą uwagę widzów zapewnią goście, liczne bractwa rycerskie z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji.

 

Węgrzy przybędą w wielkiej liczbie z piechotą, łucznikami , końmi, jurtą, doboszami, zespołem muzykantów. Oprócz rycerstwa pod zamkiem w Dębnie zaprezentuje swoje pokazy grupa z Solnok będą to gry i zabawy średniowieczne dla dzieci i dorosłych. Zaś nad zamkiem pofruną sokoły.

Rzemieślnicy z Miszkolca będą prezentować swoje rękodzieło

 

Czeska grupa zbrojnych pokaże pojedynki i walki grupowe.

 

Rycerze z Ukrainy przybędą z zamków z Łucka i Lwowa. Oprócz walk pokażą także tańce oraz walkę połączoną z podpalaniem przeciwnika i pokazy związane z ogniem.

 

Liczne rycerstwo polskie dopełni pokazy walk rozmaitych formacji. Przybędą bractwa: z Sandomierza, Lublina, Baranowa Sandomierskiego, Zamościa.

 

Różnorodność narodowa uczestników turnieju umożliwi zapoznanie się z szeroko rozumianą historią wojskowości Środkowej Europy. Przybyła na turniej publiczność oprócz grupowych walk ciężkozbrojnego rycerstwa i zaciężnych rot piechoty podziwiać będzie mogła pojedynki na kopie, walki landsknechtów, pokazy łucznicze a wszystko to przy huku wystrzałów licznej artylerii.

 

Oprócz bractw bojowych podczas „Europejskich Spotkań Rycerskich" zaprezentują się liczni rzemieślnicy, stanowiący niegdyś często niedoceniane zaplecze ruszającej na wojnę armii. Pokazy kowalstwa historycznego, płatnerstwa, produkcji kolczug nitowanych, przeszywanic i ubioru historycznego, bednarstwa, kołodziejstwa, tkactwa czy garncarstwa przybliżą uczestników turnieju do życia codziennego społeczeństwa przełomu epok a także ukażą proces zbrojenia armii i przygotowywania jej do wojennej wyprawy. Każdy z gości turnieju będzie mógł zgłębić tajniki pracy średniowiecznych i nowożytnych rzemieślników i własnoręcznie spróbować swych umiejętności w warsztacie kowala, tkacza czy garncarza.

 

Impreza odbywa się pod patronatem:
Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowy
Starosty Powiatu Brzeskiego - Andrzeja Potępy
Wójta Gminy Dębno - Grzegorza Bracha

 

Ceny biletów wstępu na Europejskie Spotkania Rycerskie:

bilet normalny - 8 zł,

bilet ulgowy  - 4 zł,

dzieci do lat siedmiu – wstęp wolny
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.