Language: PLENDEHU

Cracovia Danza, na Zamku w Dębnie, 22 lipca 2011 (koncert w ramach projektu Jesień średniowiecza - wiosna renesasnu - cykl wydarzeń kulturalno - naukowych

2011-06-20

22 lipca 2011 r., o godz. 18.30 w Zamku w Dębnie odbędzie się kolejny z koncertów muzyki średniowiecznej i renesansowej organizowany w ramach projektu „Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno – naukowych"

 

Balet Dworski „Cracovia Danza" to jedyny w Polsce, profesjonalny zespół tańców dworskich i historycznych, założony przez Romanę Agnel, utalentowaną tancerkę, choreograf i pedagog.

Zespół od lat pracuje nad odtwarzaniem tradycyjnych tańców i baletów dworskich różnych krajów i epok, czego efektem są spektakle taneczne od Średniowiecza do Współczesności. Prezentowane w nich układy choreograficzne, kostiumy, muzyka, zwyczaje dworskie - wpisane w dramaturgię przedstawień – nawiązują do tradycji i historii teatru tańca w Europie.

Balet specjalizuje się także w rekonstrukcji tradycyjnych tańców polskich, tworząc unikatowe spektakle, oparte na kompozycjach i formach tańców narodowych i ludowych z poszczególnych epok.

Dzięki współpracy z wysokiej klasy choreografami i specjalistami w wielu dziedzinach tańca, przedstawienia baletowe są propozycją niezwykle bogatą, różnorodną i kreatywną.

W repertuarze Zespołu znajdują się m.in. następujące spektakle: „Tańce i zabawy w czasach Średniowiecza", „Szachy" wg J. Kochanowskiego, „Sąd Parysa" wg J. Lochera, „Sobieski i Marysieńka", „Ballet des Nations", „Taneczny Świat Chopina", „W starym kinie", „Polska-Indie: Konwersacje".

Specjalne miejsce w ofercie repertuarowej zespołu zajmują przedstwienia i widowiska związane z historią i tradycjami Królewskiego Miasta Krakowa, m.in. „Legenda o Królowej Jadwidze" wg L. Rydla, „Maskarada Królowej Bony", „Alla Polacca - tańce staropolskie w obrazach".

Balet Dworski „Cracovia Danza" cieszy się uznaniem w kraju i za granicą. Uczestniczy w prestiżowych produkcjach operowych i baletowych oraz projektach kulturalnych.

Na przestrzeni lat współpracował m.in. z: Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Warszawską Operą Kameralną, Operą Margrabiów w Bayreuth, Zamkami Królewskimi na Wawelu, w Warszawie, Niepołomicach, Pałacami (Muzeami) w Wilanowie i Nieborowie, Filharmoniami w Warszawie, w Krakowie, w Łodzi, Muzeami Narodowym i Historycznym w Krakowie, Akademiami Muzycznymi, Instytutami Polskimi.

Oprócz działalności artystycznej misją Baletu jest również działalność edukacyjna, adresowana do wszystkich grup wiekowych. Upowszechnianie wiedzy o historii tańca realizowane jest poprzez warsztaty, konferencje, publikacje, wykłady i wystawy tematyczne.

Większość tworzonych przez Balet Dworski „Cracovia Danza" spektakli i przedsięwzięć artystycznych realizowana jest we współpracy ze znakomitymi instrumentalistami oraz z renomowanymi Zespołami Muzyki Dawnej, m.in. z: „The Spirit of Gambo" (Hannower, Niemcy), „Il Tempo" (Warszawa), „Le Concert de l'Hostel Dieu" (Lyon, Francja), „La Grande Ecurie Et La Chambre De Roy" (Francja), „Ricercar Consort" (Bruksela, Belgia), „Collegium Marianum" (Praga, Czechy), „Consortium Sedinum" (Szczecin), „Ars Cantus" (Wrocław), „United Continuo Service" (Niemcy), „Intrada" (Kraków) oraz Marią Pomianowską i Jej Zespołem (Warszawa).

Balet Dworski „Cracovia Danza" jest również (wspólnie z Fundacją „Ardente Sole" i Stowarzyszeniem „Willa Decjusza") od 2000 r. organizatorem Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza" . To, uznane w krakowskim kalendarzu imprez kulturalnych, wydarzenie rokrocznie odbywa się w stolicy Małopolski, w sierpniu.

Poprzez swoją działalność artystyczną i edukacyjną Balet Dworski „Cracovia Danza" pozostaje unikatowym ambasadorem kultury i sztuki polskiej na skalę światową.

Balet dworski zaprezentuje w Dębnie program „Tańce i zabawy w czasach średniowiecza" - spektakl baletowo-pantomimiczny

- inscenizacja i choreografia – Romana Agnel

- asystent choreografa – Dariusz Brojek

- choreografia tańców żydowskich – Michaił Zubkow

- kostiumy i scenografia – Monika Polak-Luścińska

Spektakl zabiera widzów w podróż poprzez Wieki Średnie, na różne dwory Europy, gdzie kwitnie poezja trubadurów, elegancja dam, dworska miłość rycerzy. Poprzez poszczególne sceny – obrazy umieszczone w majowych ogrodach, publiczność poznaje dawne zabawy, obyczaje i dworskie tańce. Fascynujące historie i postaci czasów Średniowiecza wprowadzają widzów w niezwykły i baśniowy świat, gdzie przenikają się kultury Zachodu i Orientu.

 

WSTĘP WOLNY
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.