Language: PLENDEHU

Koncert zespołu „Floripari” na zamku w Dębnie, 24 czerwca 2011.

2011-04-16

24 czerwca 2011 r., w Zamku w Dębnie odbędzie się pierwszy z koncertów muzyki średniowiecznej i renesansowej organizowany w ramach projektu „Jesień średniowiecz – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno – naukowych".

 

Wystąpi zespół „Floripari"

Ideą działalności Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI jest przybliżanie ciągle mało znanej kultury muzycznej dawnych wieków. Istotnym przesłaniem dla FLORIPARI jest potrzeba odkrywania i prezentowania szczególnie polskiej dawnej sztuki muzycznej.

FLORIPARI utworzony przez absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej i Królewskiego Konserwatorium w Hadze (Holandia) wykonuje muzykę Renesansu i Baroku na instrumentach historycznych. Zespół uczestniczył w licznych kursach interpretacji muzyki dawnej. Szczególną wagę miały stypendia prestiżowej Dartington International Summer School (1993, 1994, 1995) w Anglii i wiążące się z nimi kontakty z artystami tej miary co Paul Goodwin, Emma Kirkby czy Anthony Rooley. Niektórzy z członków Zespołu zostali również uhonorowani stypendium Fundacji The David Reichenberg Trust z Londynu przeznaczonym na zakup instrumentów historycznych. Zespół – związany z Zamkiem Królewskim na Wawelu w Krakowie i występujący w nim na co dzień – prowadzi aktywną działalność koncertową, biorąc udział w festiwalach i koncertach w Polsce i za granicą.

Przy wielu okazjach muzycy występują w strojach historycznych, co nadaje ich koncertom dodatkowy walor interesującego widowiska.

Zespół „Floripari" wystąpi na dębińskim zamku z programem „KRÓLEWSKI DWÓR JAGIELLONÓW. Jeden dzień z życia dworu"

Wspaniały Dwór Królewski Jagiellonów promieniował na całą szesnastowieczną Europę chlubnym światłem mądrości i wiedzy oraz blaskiem sztuki. Nigdzie indziej mitologiczne muzy doglądające swych domen nie miały się tak dobrze, jak na Wawelu. Historia dopowiada, że jedną z najulubieńszych była Kaliope – muza sztuk muzycznych.

To tutaj – do Jagiellonów na Wzgórze Wawelskie – ściągały rzesze artystów i twórców wszelakich z całej Europy. Legenda mówi, że słynny dzwon Zygmunta szlachetne swe brzmienie zawdzięcza lutniowej strunie węgierskiego mistrza Bakfarka...

Królewski Dwór Jagiellonów... to koncert "opowiadany"; gawęda literacko-muzyczna o przypuszczalnym, ale możliwym dniu życia dworu królewskiego ostatnich dwóch Jagiellonów wedle tematów przewodnich:

1) Poranna Modlitwa,

2) Corto Danza Scuola,

3) Wyznania Miłosne,

4) Ważne wydarzenia,

5) Bal Królewski,

6) Wieczorna Zaduma.

Rytm i odgłos tanecznych kroków, pieśni i tańce renesansowe, muzyka na lutnię solo, poezja nie tylko oprawiona muzyką, przejmujące modlitwy i dźwięki wielkiej celebry z królewskiej katedry wawelskiej. Sztuka Polskiego Złotego Wieku (XVI w.).

Repertuar:

Najwięksi mistrzowie polskiego renesansu i kompozytorzy zagraniczni tworzący dla dworu Jagiellonów; m.in. Wacław z Szamotuł, Jan z Lublina (tabulatura), Valentinus Bakfark, Jakub Polak, Giovanni G. Gastoldi, Cyprian Bazylik, Mikołaj Gomółka.

Koncertowi towarzyszyć będą warsztaty muzyki średniowiecznej i renesansowej prowadzone przez członków zespołu FLORIPARI. a po zakończeniu koncertu zainteresowane osoby będą mogły w scenerii sal dębińskiego zamku zgłębiać tajniki gry na różnych instrumentach oraz tańca z epoki.

 

WSTĘP WOLNY
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.