Language: PLENDEHU

Muzyka dworu i kaplicy Jagiellonów w wykonaniu zespołu Ars Cantus w Zamku w Dębnie

2011-10-24

Muzyka dworu i kaplicy Jagiellonów w wykonaniu zespołu Ars Cantus w Zamku w Dębnie

W sobotę 22 października 2011 r. w Zamku w Dębnie odbył się kolejny koncert muzyki średniowiecznej i renesansowej w wykonaniu zespołu ARS CANTUS realizowany w ramach projektu „Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno – naukowych".

Zespół wykonł program „Muzyka dworu i kaplicy Jagiellonów – utwory z XV-wiecznych rękopisów krakowskich".

Koncert ze względu na najwyższy poziom artystyczny wykonawców, znakomicie dobrany repertuar oraz wyjątkową atmosferę komnat zamkowych był prawdziwą gratką dla  najbardziej wymagających koneserów muzyki dawnej.

Zespół Ars Cantus powstał w roku 2000 jako grupa wokalna związana z Wrocławskimi Kameralistami, pracująca pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego. Ars Cantus wykonuje muzykę dawnych epok od średniowiecza, (pieśni średniowieczne z rękopisu Carmina Burana, dramaty liturgiczne Ludi Sancti Nicolai) do wczesnego baroku („Salomone Rossi – muzyka dworu i synagogi"). Istotną część repertuaru Ars Cantus stanowią muzyczne zabytki Dolnego Śląska sięgające XIV wieku, często prezentowane słuchaczom po raz pierwszy od stuleci („Uczta na Ratuszu" – utwory z wrocławskich i śląskich druków muzycznych z wieków XVI i XVII, „Serena mente jubilo" – utwory z XIV i XV-wiecznych rękopisów z Wrocławia, Żagania i Zielonej Góry). Zespół Ars Cantus wystąpił na Festiwalu Flandryjskim w Alden Biesen w Belgii, na koncertach Międzynarodowej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, na Festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu, na Festiwalach Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie i w Krakowie, festiwalu Musica Memorabilis w Poznaniu, Międzynarodowym Festiwalu Maj z Muzyką Dawną oraz Forum Musicum we Wrocławiu, na Festival delle Nazioni we Włoszech, na koncertach w Niemczech, Czechach, na Słowacji w Austrii i na Sycylii. W grudniu 2004 koncert zespołu Ars Cantus był transmitowany ze Studia S1 do krajów Europejskiej Unii Radiowej. W roku 2001 na XI Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie za wykonanie średniowiecznych pieśni ze zbioru „Carmina Burana" zespół Ars Cantus został uhonorowany nagrodą im. Zofii Rayzacherowej za „największą indywidualność artystyczną w dziedzinie muzyki dawnej".

W programie koncertu:

Mikołaj z Radomia – Gloria
Etienne Grossin – Credo
Mikołaj z Radomia – Utwór bez tytułu
Anonim – Ave mater o Maria
Anonim – Virginem mire pulchritudinis - In descort
Johannes Ciconia –  Gloria - Regina gloriosa
Anonim – Salve thronus trinitatis
Mikołaj z Radomia – Magnificat
Anonim – Cracovia civitas
Mikołaj z Radomia – Alleluia
Anonim – Christicolis secunditas
Mikołaj z Radomia – Gloria
Mikołaj z Radomia – Credo
Mikołaj z Ostroroga – Pastor gregis egregius
Antonio Zaccara da Teramo – Gloria Ad ogni vento

Zespół „Ars Cantus“ wystąpił w składzie:
Monika Wieczorkowska – śpiew
Radosław Pachołek – śpiew
Maciej Gocman –  śpiew
Piotr Karpeta – śpiew
Tomasz Dobrzański – flet prosty, mandora
Anna Śliwa – fidel
Agnieszka Obst-Chwała  – fidel
Ewa Prawucka – pozytyw

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

Fundusze Europejskie dla Małopolski
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.