Language: PLENDEHU

Kolejny koncert z cyklu koncertów muzyki średniowiecznej i renesansowej

2012-05-21

20 maja w Zamku w Dębnie odbył się kolejny koncert z cyklu koncertów muzyki średniowiecznej i renesansowej organizowanego w ramach projektu „Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno – naukowych"

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowało wyjątkową ofertę dla melomanów oraz miłośników twórczości Jana Kochanowskiego.

 

W koncercie pod tytułem „Jan Kochanowski – muzyka i poezja" odbywającym się w Zamku w Dębnie wystąpił zespół CAMERATA CRACOVIA, a gościem specjalnym był KRZYSZTOF GLOBISZ


Zespół Muzyki Dawnej CAMERATA CRACOVIA powstał w 1987 roku. Jego założycielem jest lutnista Ireneusz Trybulec. „Camerata Cracovia" wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach. Koncertuje w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy.

 

W pierwszych latach istnienia zespół koncertował poprzez Krajowe Biuro Koncertowe. Do chwili obecnej wystąpił w większości zabytkowych miejsc w Polsce, w których organizowane są koncerty i festiwale, natomiast za granicą muzycy koncertowali w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Czechach, na Słowacji, Ukrainie, w Rumunii, Mołdawii i na Litwie. Zespół nagrywał także programy telewizyjne.

Przez 7 lat „Camerata Cracovia" realizowała projekt kulturalny wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej p.n. Muzyka dawnej Europy - Niemcy i Polska, ukazujący powiązania w dziedzinie muzyki między tymi krajami w dawnych wiekach. Jego uwieńczeniem było nagranie płytowe p.t. Polsko-niemieckie związki muzyczne (1999). W 1997 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę CD zatytułowaną Muzyka w dawnej Polsce, natomiast w roku 2003 ukazał się album Jan Kochanowski – Poezja i Muzyka, nagrany na lutni solo przez Ireneusza Trybulca wraz z aktorami – Anną Dymną, Jerzym Trelą i Janem Korwin-Kochanowskim. „Camerata Cracovia" zajmuje się także popularyzacją poezji Kochanowskiego poza Polską, współpracując z aktorami zagranicznymi, którzy czytają na koncertach wiersze Kochanowskiego z zachowanych dawnych przekładów na języki obce.

W 2002 r. z inicjatywy Ireneusza Trybulca odbyło się w Polsce prawykonanie sonat skrzypcowych Henryka Dobeliusa, nowoodkrytego kompozytora polskiego baroku.

Zainteresowania zespołu kierują się także na polską muzykę reformacyjną (m.in. pieśni ariańskie).

 

Gościem specjalnym był wybitny aktor – Krzysztof Globisz, znany z licznych filmów kinowych i telewizyjnych oraz spektakli teatralnych.

 

Koncert odbył  się w salach Zamku w Dębnie.

 

Zespół Camerata Cracovia wystąpił w składzie:

Ireneusz Trybulec - lutnia

Marta Trybulec - sopran

Karolina Koślacz - gamba sopranowa

Justyna Krusz - gamba basowa

Piotr Szewczyk – tenor

 

Utwory poetyckie wykonał Krzysztof Globisz z towarzyszeniem lutni.

 

Na program koncertu składały się następujące utwory:

Tabulatura Jana z Lublina - Jeszcze Marcinie

Rękopis Bottegariego - Che fai qua, figlia bella

Jan Kochanowski - pieśni, fraszki (utwór poetycki)

Tabulatura Jana z Lublina - Hajducki

Kancjonał Artomiusza - Pieśń na Nowe Lato

Anonim - Fatalia błazeńska

Jan Kochanowski - fraszki (utwór poetycki)

Fabrizio Caroso - Spagnoletta

Anonim - Pieśń o śmierci Zygmunta Starego

Jan Kochanowski – treny (utwór poetycki)

Heinrich Isaac - Innsbruck ich muss dich lassen

Mikołaj Gomółka - Psalm 81

Jan Kochanowski - Psalm 137 (utwór poetycki)

Jan Kochanowski - Muza (fragment) (utwór poetycki)

Kancjonał Artomiusza - Czego chcesz od nas Panie

 

Tło dla prezentowanych utworów poetyckich stanowiły następujące utwory lutniowe:

Wojciech Długoraj - Finale,

Anonim - Balletto Polacho,

Anonim - Venus,

Cesare Negri - Bianco fiore,

Cesare Negri - Spagnoletto,

Anonim - Green sleeves,

Enriquez de Valderrabano - Soneto

 

Koncert organizowany był w ramach projektu „Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno – naukowych" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego.
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.