Language: PLENDEHU

Tędy król niejeden jeździł - Jarmark Średniowieczny - w ramach projektu Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno – naukowych

2012-06-11

W sobotę, 9 czerwca zrealizowano na tarnowskim Rynku  Jarmark średniowieczny „Tędy król niejeden jeździł…”- imprezę wieńczącą trwający już od ponad roku projekt „Jesień średniowiecza-wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno-naukowych”.


"Tędy król niejeden jeździł” - Jarmark średniowieczny - był próbą odtworzenia rzeczywistości jarmarków, jakie odbywały się w Tarnowie w czasach Spycimira Leliwity czy Jana Tarnowskiego.

9 czerwca na tarnowskim Rynku zagościły grupy rekonstrukcji historycznej. Można było zobaczyć starcia ciężko i lekkozbrojnych rycerzy, poznać zasady życia rycerskiego, sposób użycia oręża oraz uzbrojenia ochronnego i przeżyć to co w czasach średniowiecznych i nowożytnych stanowiło, szczególnie dla dobrze urodzonych mężczyzn, chleb codzienny. Pokazy rycerskie wykonało Tarnowskie Bractwo Rycerskie „Gladii Amici” (bractwo zaprezentowało: pokaz strojów historycznych, inscenizację pasowania na rycerza, pokazy walk rycerskich i formacji zbrojnych, gry i zabawy dla dzieci, broń palną i biffę - machinę miotającą, zwadę karczemną, inscenizację – Sąd Boży, tańce i zabawy w czasach średniowiecza, turniej rycerski, turniej dla mieszczan tarnowskich, inscenizację bitwy)

Nie mniej ciekawą atrakcją był całodzienny pokaz pod tytułem „Dzień z życia średniowiecznego miasta” – w wykonaniu Grupy samodzielnych rekonstruktorów Cives Glogoviae 1253 z Głogowa. Był to pokaz rzemiosł tradycyjnych i różnych aspektów życia średniowiecznego miasta w wykonaniu odtwórców, którzy z wielką troską, dokładnością, wytrwałością, nie szczędząc czasu i pieniędzy nioestrudzenie badają i przywracają obiorcom niestrudzenie historię średniowiecza.
W ramach programu odbyły się: prezentacje pracy grzebieniarza, ślusarza, stolarza oraz praczek i szwaczek, pokaz procesu menniczego, pokazy pracy geometry, rachmistrza i skryby,  występ trupy teatralnej  - w tym teatrzyk kukiełkowy,  prezentacja nauki w szkole parafialnej, pokaz podstaw medycyny średniowiecznej, interwencja średniowiecznego strażnika miejskiego, gry i zabawy dla dzieci na placu  - w tym bąk z bacikiem, toczenie obręczy, "łapanie szczura", gry planszowe dla dzieci w domu mistrza - młynek dziewięciopolowy,  tafla, owce i wilk, pokaz średniowiecznego obyczaju kulinarnego, pokaz kroju i szycia odzieży średniowiecznej, występ misteryjny mieszczan.

Atrakcją były również: Pokaz wyrobu kolczug nitowanych w wykonaniu Jerzego Sabata oraz pokaz bicia monet w mennicy.

Wieczorem o godz. 20, całość wydarzenia zakończył koncert muzyki nawiązującej swoją stylistyką historycznego charakteru wydarzenia. Muzycznym gościem wieczoru był zespół Pospolite Ruszenie.
Działający od 2009 r. zespół Pospolite Ruszenie to projekt łączący muzyków z dwóch na pozór różnych światów: muzyki dawnej i rocka. Zespół wykonuje fuzję muzyki dawnej w oprawie hardrockowej, wykorzystując klasyczne rockowe instrumentarium, któremu towarzyszą instrumenty dawne. Teksty zespołu to oryginalna poezja staropolska.

Jarmark średniowieczny był zwieńczeniem tarnowskich wydarzeń związanych z realizacją projektu „Jesień średniowiecza-wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno-naukowych”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego.
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.