Language: PLENDEHU

Koncert Zespołu Muzyki Dawnej ALLEGRO w ramach projektu Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno – naukowych

2012-06-25

W niedzielę, 24 czerwca 2012 r. o godzinie 19.00 w Zamku w Dębnie odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno – naukowych" realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Na zamkowym dziedzińcu wystąpił Zespół Muzyki Dawnej ALLEGRO.
Zespół wykonał koncert „Pieśni miłosne i nie tylko... - Muzyka Renesansu".
Koncert zamknął cykl koncertów muzyki średniowiecznej i renesansowej realizowany w ramach projektu.

 

Zespół Muzyki Dawnej „Allegro" założony został w 1983 r. przez Ryszarda Kleina. Obecnie prowadzony jest przez Grażynę Klein-Jarasz i działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Zabrzu. Grupa koncertująca, to dwa kwintety, a całość zespołu skupia 25 osób.
Zespół podczas swojej wieloletniej działalności występował na wielu festiwalach, zdobywając szereg nagród. Należą do nich: Dwie Złote, Dwie Srebrne i trzy Brązowe Harfy Eola Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu, I Miejsce Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Muzyki Dawnej, Nagroda Główna Prezydenta Miasta Radomia Radom 2003, I Miejsce na 50 Europees Muziekfestival voor de Jeugd w Belgii - Neerpelt 2002, Grand Prix Festiwalu Krajów Unii Europejskiej i Polski, Zabrze 2002, nominowanie spektaklu „Dawna muzyka – współczesne rytmy – obraz" do wydarzenia roku życia kulturalnego Zabrza w kategorii dokonań rodzimych, I Miejsce i I Wyróżnienie Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Grand Prix Wojewódzkiego Festiwalu Kultury - Katowice 1996, dwadzieścia jeden wyróżnień I stopnia Wojewódzkiego Festiwalu Kultury w różnych kategoriach w tym dwanaście wyróżnień „specjalnych".
Zespół koncertował w Polsce oraz wielu krajach Europy, w tym: Austrii, Belgii, Francji i na Węgrzech.
W instrumentarium zespołu znajdują się tradycyjne instrumenty odpowiednie dla prezentowanego repertuaru: flety proste, cornamuse, flet traverso, wiola da gamba, szałamaje, lutnia renesansowa gitara barokowa, instrumenty perkusyjne oraz śpiew.
Na dyskografię zespołu Allegro składa się tryptyk płyt kompaktowych „Modlitwy Roku Jubileuszowego" (płyty: „Pokuta", „Pojednanie", „Pokój"). oraz płyta „Tańce, śpiewy, melodie na kopiach dawnych instrumentów".

 

W programie koncertu w Dębnie znalazły się następujące utwory:
Anonim XVI w. - Ils sont bien pelez
John Dowland - Come Again
John Dowland - Can sche excuse
John Dowland - Come Again, Sweet Love
John Dowland - Flow my tears
John Dowland - Now, o now I need must part
Thomas Morley - I will no more come to thee
Pierre Phalèse - Allemande Pousinqhe
John Farmer - Fair Phyllis I saw sitting all alone
N.C.[Mikołaj z Krakowa] Hajducki (Tab. Jana z Lublina, 1537-48)
Anonim XVII w.- Greensleeves to a Ground
G. F. Händel - Fuge
Melchior Franck - Intrada I
Melchior Franck - Taniec III
Anonim XVI w. - Gaillarde Ferrareze
Anonim XVII w. - Taniec polski (opr. J. Przybylski)
Anonim XVI w. - Cantio polonica
Anonim XVI w. - (Tabulatura Wojciecha Długoraja, 1619)
Anonim XVI w. - Tourdion (ed. Pierre Attaingnant, 1530)
Anonim XV w. - Septem gaudia Marie Virginis („Bądź wiesioła, Panno czysta")

 

Projekt "Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych" współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.