Language: PLENDEHU

Zakończyła się realizacja projektu „Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno naukowych”

2012-06-27

 

Od marca 2011 roku do końca czerwca 2012 roku, zorganizowano wszystkie, z zaplanowanych wcześniej, wydarzeń o charakterze kulturalno-naukowym. Przypomnijmy, że istotnymi punktami projektu były realizacje jednej wystawy muzealnej, pięciu cykli warsztatów rzemieślniczych, cyklu spotkań edukacyjnych dla młodzieży, konferencji naukowej wraz z wydaniem publikacji pokonferencyjnej, pięć koncertów oraz warsztaty muzyki średniowiecznej i renesansowej, dwie duże imprezy plenerowe.

Dzięki różnorodności działań, z efektów projektu skorzystać mogło wiele osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. W programie projektu znalazły się bowiem wydarzenia przeznaczone zarówno dla szerokiej publiczności jak i propozycje dedykowane naukowcom, będącym specjalistami w zakresie badań nad historią średniowiecza i renesansu.

 

Wydarzenia edukacyjne – warsztaty rzemieślnicze w Muzeum Etnograficznym, prowadzone przez rzemieślników specjalizujących się w dawnych rzemiosłach, oraz spotkania edukacyjne w tarnowskim Ratuszu, stanowiące cenne uzupełnienie programu nauczania historii – cieszyły się dużym zainteresowaniem szkół, wskazując na potrzebę realizacji tego typu działań w przyszłości.

Uczestnikami cyklu bowiem były dzieci uczęszczające do szkół podstawowych, gimnazjaliści, licealiści oraz studenci tarnowskich szkół wyższych. Cieszy niezmiernie fakt, iż za każdym razem Muzeum gościło grupy z klas integracyjnych, grupy ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz warsztatów terapii zajęciowych. Ewidentną korzyścią, odczuwalną także w długoterminowej perspektywie czasowej jest mocne zaakcentowanie istnienia ciekawej oferty edukacyjnej i warsztatowej, nie tylko dla dzieci i młodzieży, oraz doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

 

Nie bez znaczenia dla ilości odbiorców wydarzeń projektowych był fakt, że większość z imprez miała charakter bezpłatny (bilety wstępu sprzedawane były jedynie na imprezę Europejskie Spotkania Rycerskie oraz wystawę w Dębnie). Realizacja projektu w znaczny sposób wzbogaciła ofertę Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz wprowadziła nowe, wartościowe elementy do krajobrazu kulturalnego miasta i regionu.

 

Ilość, jakość oraz intensywność wydarzeń projektowych spowodowała utrzymanie sporego zainteresowania ofertą muzealną, także tymi wydarzeniami, które organizowane były przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie w ramach prowadzonej, statutowej działalności.

 

Wśród wielu tysięcy osób, które były odbiorcami projektu, przeważali oczywiście mieszkańcy Tarnowa oraz Małopolski, choć nie brakowało także uczestników z innych regionów naszego kraju, a także z Węgier, Słowacji i Czech.

 

Każde z działań projektowych miało swój określony charakter oraz cele, które organizatorzy starali się zrealizować. Wystawa „W wojennej potrzebie" zorganizowana na Zamku w Dębnie, gromadziła szczególnie tych, którzy zainteresowani są średniowiecznym orężem, dodatkową wartością była integracja wokół dębieńskich wydarzeń pasjonatów historii zaangażowanych w ruch rekonstrukcji historycznych, dzięki czemu Muzeum Okręgowe w Tarnowie stało się partnerem w organizacji i realizacji żywych lekcji historii, opartych na warsztatach oraz pokazach uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego.

 

Kulminacją tych przedsięwzięć były „Europejskie Spotkania Rycerskie", które przyciągnęły uwagę wielotysięcznej publiczności, jednocześnie utwierdzając pozycję tarnowskiego Muzeum, potwierdzając jego możliwości organizacyjne w zakresie eventów. Również organizowany w czerwcu b.r. Jarmark Średniowieczny „Tędy król niejeden jeździł…” stanowił ciekawą propozycję dla pasjonatów historii, mieszkańców Tarnowa i osób odwiedzających miasto.

 

Istotnym elementem projektu były organizowane w Zamku w Dębnie koncerty muzyki średniowiecznej i renesansowej. Koncerty te były wspaniałą okazją na zapoznanie z muzyką dawną oraz interesującą ofertą dla melomanów. Dzięki realizacji projektu możliwe było zaproszenie tak renomowanych zespołów jak: Camerata Cracovia, Ars Cantus, Allegro, Floripari oraz  Cracovia Danza. W ramach jednego z koncertów utwory poetyckie Jana Kochanowskiego prezentował wybitny aktor Krzysztof Globisz.

 

Ciepło i korzystnie została przyjęta praca zbiorowa, wydawnictwo pokonferencyjne „Kultura religijna i społeczna Małopolski od XIII do XVI wieku", prezentująca na ponad dwustu stronach kilkanaście artykułów naukowych, których autorami są młodzi pracownicy, nie tylko małopolskich uniwersytetów. Z jednej strony publikacja pokazywała potencjał intelektualny młodej kadry naukowej, z drugiej zaś, bezwzględnie uzupełniła wiedzę o średniowiecznej oraz nowożytnej Małopolsce.

 

Projekt „Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno naukowych" był pierwszym, tak rozległym i wielowymiarowym wyzwaniem, jakie realizowane było w tarnowskim Muzeum Okręgowym. Decyzja o wyborze do planu realizacji konkretnych wydarzeń, stworzenie czasowej siatki działań było konsekwencją doświadczenia jakim dysponowali autorzy projektu. Nowe doświadczenia uzyskane w trakcie jego realizacji, zostaną niechybnie wykorzystane w muzealnej przyszłości.

 

Projekt "Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych" współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego
Powrót do góry

O projekcie

Do lipca 2012 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizować będzie wydarzenia w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych". Jego realizacja możliwa...
czytaj dalej

Interaktywna mapa dojazdu

Zobacz >

Galerie
zdjęciowe

Zapraszamy do działu multimedia

Filmy

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.